пятница, 22 апреля 2016 г.

Mało co wyraźnie nie podkreśli projektu trawnika względnie rabaty jak niskie żywe plot.

Ogromnie wysokie, bo ponad dwumetrowe ogrodzenie stanowi barierę nie do pokonania , natomiast w razie potrzeby zacienia sąsiednie domy a także ulice. Żeby zrobić taki parkan rośliny zasadzamy wokół krawędzi posiadłości. Jeżeli mamy pod dostatkiem miejsca, najbardziej „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, która dodatkowo rodzi orzeszki. Gdy chcemy zęby nasze zielone plot było bardzo rosłe zaś jednocześnie wąskie to w zacienionym miejscu wolno je ukształtować z brzostu powszechnego, grabu pospolitego lub klonu. Pamiętajmy natomiast, że kiedy rośliny nas przewyższa, ich zmniejszanie może być dosyć utrudnione.

Nic właściwie nie uwydatni projektu trawnika albo rabaty jak niskie żywe plot.

W miejscu zacienionym, gdzie zarówno trawnik, jak i rabaty nie zawsze mogą satysfakcjonująco rosnąc w desygnowanych terenach, niewielkie krzewy potrafią utrzymać zielone bogactwo w wyznaczonym miejscu względnie zasłonią gołe placki gleby. Pięknie uformowany mały żywopłot już sam notabene robi za dekoracje ogrodu. Na zielone parkany nadaje się porzeczka alpejska i bukszpan. Na wiosnę tylko ogrodzenia kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych gałązkach, jakich się już nie redukuje), nie tak obficie jak na słońcu, ale przecież w ciemnych zakątkach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią natomiast dekorują je zgrabne jabłuszka, jakie można wykorzystać na konfitury.

Niewysokie albo rosłe zielone ploty wolno pozyskać z krzewów zimozielonych.

Niestety, rośliny z tej grupy często są znacznie droższe niż krzewy liściaste. Z nich najlepiej znosi miejsce zacienione cis zwyczajny. Przeważnie szeroko się rozrasta i trzeba go przycinać, natomiast jego formę Cis można odłożyć bez pomocy.Powinien się ekspresowo rósł oraz uchroni kolumnowy zarys.

Jeżeli wasz zakątek jest nader zacieniony, wskazane jest aby roślinny palisada rozświetlić kolorowymi plamami. Poniektórego z cienioznośnych gatunków maja zmiany o jasnych ewentualnie pstrokatych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr nieskomplikowany Aureum zasną dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co zgodność z rzeczywistością ich jasne odcienie są najbardziej widomego w słońcu, niemniej jednak nawet w chłodzie listowie zostają dosyć jasne, nieledwie oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий