понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe plot czyli po prostu żywopłot

Żywe ogrodzenie czyli żywoplot


Płoty roślinne najczęściej spełniają role ogrodzenia, lecz często służą i za ozdobę. Najczęściej takie ogrodzenia PCV z Przemyśla buduje się w nasłonecznionych położeniach, w których szybko wzrastają oraz silnie gęstnieją. Mnóstwo czaru maja również takie żywe ogrodzenia, jakie wiodą przez cieniste zakątki skweru. Ciemna zieleń liści z prześwitująca gdzieniegdzie plątanina witek czy tez kwiatami kreują zajmujące spojrzenie obrazy, a ożywcza wilgoć, bijąca od zagłębionej w mroku ziemi , sprawia że nawet krótki spacer wzdłuż takiego parkanu wycisza i odpręża.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, należy wziąć pod uwagę role takiego parkanu, warunki jakie dominują w skwerze, również nasze preferencje i czas jaki zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywe ploty o naturalnym pokroju samodzielnie wzrastają, często również bujnie rozkwitają, niemniej jednak wymagają także wiele przestrzeni. Geometryczne ewentualnie fantazyjnie profilowane zielone ogrodzenie z plastyku mogą być niezmiernie smukłe, jednak powinno się je cyklicznie skracać i właściwie nie kwitną. Nie bez znaczenia są również koszty nabycia roślin na ogrodzenie.Jest wiec nad czym się zastanawiać, bo takie plot wyznacza się na lata, czasem nawet na pokolenia.


W większości wypadków wystarczający jest rosnący parkan o wielkości 1,5m. Na takie ogrodzenie w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwyczajny, niezwykle modny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on wiele zalet:
•jest mało absorbujący,
•odpowiednio toleruje czas mniejszych opadów,
•w mgnieniu oka wzrasta,
•cyklicznie podcinany ładnie się zagęszcza oraz nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie traci zima liści, a nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gęstwina jego gałązek konstruuje niedostępny dla wzroku plot,
•jest tani.


Ligustr można zamienić z irga błyszcząca - jesienią pięknie się przebarwia na rożne kolory żółci, brązu a także czerwieni. Warto polecić tez żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota utrzymują się na gałązkach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. gatunki o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się użytecznymi roślinami rekomendujemy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją nadawać jej postać tylko od strony ogrodu, oraz cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, ażeby rodziły owoce.


Niezmiernie wysokie, bowiem ponad dwumetrowe ogrodzenie plastykowe stanowi barierę nie do pokonania, a w razie potrzeby zasłania sąsiednie budynki i ulice. Żeby stworzyć taki plot rośliny sadzimy naokoło krawędzi posesji. O ile mamy wiele miejsca, w najwyższym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, która dodatkowo dostarcza orzechy. Gdy pragniemy by nasze żywe ogrodzenie było niezmiernie wysokie a przy okazji wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego bądź klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, ze jak rośliny nas przewyższą, ich obcinanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий